Rekrutacja - Technik Mechatronik

Mechatronika jest to nauka łącząca elementy kilku różnych obszarów wiedzy: mechaniki, elektroniki, robotyki i informatyki.

W związku z pojawieniem się nowoczesnych technologii w przemyśle, mechatronik jest aktualnie bardzo atrakcyjnym i poszukiwanym na rynku pracy zawodem.

Mechatronik to osoba, która potrafi łączyć umiejętności wielu dziedzin nauki, bo tego wymaga nowoczesny przemysł.

Do typowych zadań zawodowych technika mechatronika należą między innymi:
- projektowanie i konstruowanie urządzeń z wykorzystaniem technik komputerowych,
- obsługa i programowanie robotów przemysłowych,
- projektowanie urządzeń wykorzystujących przemysłowe sterowniki programowalne PLC,
- obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie CNC,
- montaż, diagnostyka i naprawa urządzeń mechatronicznych.

Jeśli interesujesz się techniką, fascynują Cię nowe technologie, to mechatronika jest tą dziedziną, którą powinieneś zgłębiać.

Dlaczego kierunek technik- mechatronik?

• To atrakcyjny i bardzo poszukiwany na rynku pracy zawód. Ogromny rozwój automatyzacji procesów przemysłowych, jaki nastąpił w ostatnich latach powoduje, iż mechatronik jest aktualnie jednym z najbardziej pożądanych zawodów.
  • Absolwenci tego kierunku mogą podejmować pracę we wszystkich zautomatyzowanych zakładach przemysłowych.
  • Będziesz mógł/mogła również założyć własną działalność gospodarczą  - w szkole zdobywasz wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.
  • Specjaliści mechatronicy są poszukiwani w wielu krajach Unii Europejskiej.
  • Uzyskana wiedza ogólna oraz umiejętności zawodowe pozwolą nie tylko podjąć pracę zawodową, ale również z powodzeniem kontynuować kształcenie na uczelniach wyższych.
  • Zdobywając zawód masz większe możliwości po ukończeniu szkoły średniej.
  • W klasie trzeciej uczniowie odbywają praktyki zawodowe, podczas których mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Wszystkie formalności związane z odbywaniem praktyk załatwia szkoła. Zdarza się, że podczas praktyk poznają swoich przyszłych pracodawców.

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?

• Corocznie nasi uczniowie osiągają wysokie lokaty w konkursach,
  • Dysponujemy nowoczesnymi pracowniami specjalistycznymi,
  • Dysponujemy 5 nowoczesnymi pracowniami komputerowymi z dostępem do Internetu,
  • Posiadamy kadrę nauczycieli bardzo dobrze przygotowaną do nauczania przedmiotów zawodowych.
  • Łączymy kształcenie teoretyczne z przygotowaniem praktycznym do pracy w zawodzie,
  • Każdy z uczniów może nieodpłatnie rozwijać swoje zainteresowania. W tym roku w szkole działają liczne koła: informatyczne, CISCO, elektroniczne, elektryczne, matematyczne, językowe (angielski i niemiecki), języka polskiego, przyrodniczo-geograficzne, chemiczne, kabaretowo-muzyczne, dziennikarskie, techniki samochodowej, mechaniczne, SKS (piłka nożna, piłka siatkowa, koszowa, ręczna, tenis stołowy, ćwiczenia siłowe), Klub Techniki.
  • SZOK - Szkolny Ośrodek Kariery - pomoże Ci stawiać pierwsze kroki na rynku pracy
  • SZKP - Szkolny Klub Przedsiębiorczości - warsztaty, wycieczki naukowe, zajęcia - znajdziesz coś dla siebie

Program nauczania w zawodzie technik mechatronik:

• Język angielski zawodowy
  • Podstawy mechatroniki (elektrotechnika, elektronika, mechanika, automatyka )
  • Urządzenia i systemy mechatroniczne (elektroniczne, pneumatyczne i hydrauliczne)
  • Technologie i konstrukcje mechaniczne
  • Pracownia urządzeń mechatronicznych
  • Praktyka zawodowa

Perspektywy na przyszłość:

• Praca w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym oraz w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, montażu oraz napraw urządzeń i systemów mechatronicznych
  • Przygotowanie do studiów technicznych
  • Przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej i/lub otwarcia własnej działalności gospodarczej
  • Możliwość wyboru wielu specjalizacji i ścieżek zainteresowań - kształtowania przyszłej kariery zawodowej

Możliwości zatrudnienia w charakterze:

• diagnosty i serwisanta sprzętu mechatronicznego,
  • konstruktora,
  • operatora i programisty obrabiarek CNC,
  • programisty sterowników przemysłowych PLC
  • technologa,
  • specjalisty ds. handlu sprzętem mechatronicznym.