Start  | SzkołaO nas | SZOKKariera | SamorządUczniowski | KalendarzWydarzenia | Maturai egzaminy | RekrutacjaO naborze | MateriałyPobierz | OITiWOlimpiada | MECHANICznaPomarańcza | SZKPKlub | KontaktDane |
Rekrutacja - po podstawówce
Kierunki
|
Rekrutacja - Kierunek technik informatyk Jest to kierunek kształcący fachowców w zakresie informatyki czyli posługiwania się sprzętem informatycznym i oprogramowaniem. Po ukończeniu tego kierunku będziesz umiał między innymi: posługiwać się komputerami, systemami operacyjnymi, wiedzą o budowie i działaniu systemów operacyjnych w stopniu pozwalającym na opanowanie umiejętności pracy z innymi systemami i rodzajami komputerów, typowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym; pracować w wybranych rodzajach sieci komputerowych, dobierać konfiguracje sprzętu i oprogramowania, posługiwać się językami obsługi wybranych rodzajów baz danych, zakładać, projektować i utrzymywać bazy danych, programować w wybranych językach, stosować metody programowania i doboru algorytmów, posługiwać się dokumentacją i literaturą fachową, korzystać z pisanej po angielsku dokumentacji oprogramowania i sprzętu, komunikować się, wyszukiwać i przetwarzać informacje. Technicy informatyki mogą podejmować pracę we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach, w których mają zastosowanie komputery. Typowe stanowiska pracy to: administrator, projektant, programista, można podjąć również własną działalność gospodarczą.
Dlaczego kierunek technik-informatyk?
Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?
Program nauczania w zawodzie technik informatyk
Technik informatyk potwierdzając kwalifikacje wchodzące w skład tego zawodu uzyskuje wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w trzech obszarach branży informatycznej. Kwalifikacje wchodzące w skład zawodu: EE.08. Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci Technik informatyk planuje konfiguracje, dobiera podzespoły i montuje z nich komputery. Nadzoruje organizacją pracy podczas montażu. Przygotowuje do pracy systemy komputerowe z oprogramowaniem systemowym i narzędziowym. Przygotowuje i konfiguruje urządzenia peryferyjne. Doradza klientowi w zakresie konfiguracji i modernizacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych. Odpowiada za konserwacje urządzeń techniki komputerowej w czasie ich okresu użytkowania. Zabezpiecza, rekonfiguruje i utrzymuje w optymalnej wydajności systemy operacyjne. Wykonuje zadania serwisowe polegające na diagnozowaniu i usuwaniu usterek komputera osobistego, urządzeń peryferyjnych i systemu operacyjnego. Monitoruje pracę systemów komputerowych. Wycenia i kosztorysuje konfiguracje systemów komputerowych oraz ich konserwacje i naprawy. Dba o aspekty ekologiczne na stanowisku pracy (recycling) oraz o bezpieczeństwo i higienę pracy. Potrafi zorganizować i prowadzić sklep komputerowy, serwis czy hurtownię komputerową.
Technik informatyk wykonuje projekt okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej. Dobiera urządzenia sieciowe, komputery, medium transmisyjne oraz oprogramowanie systemowe i narzędziowe do pracy w sieci lokalnej. Montuje elementy lokalnej sieci komputerowej według projektu. Instaluje i konfiguruje urządzenia sieciowe i sieciowe systemy operacyjne. Odpowiada za właściwe działanie lokalnej sieci komputerowej. Projektuje i wykonuje modernizację lokalnej sieci komputerowej. Administruje zasobami i użytkownikami lokalnej sieci komputerowej. Podłącza sieć lokalną do Internetu i zabezpiecza przepływ danych w sieci. Nadzoruje politykę bezpieczeństwa danych osobowych w postaci elektronicznej. Diagnozuje i naprawia awarie występujące w lokalnej sieci komputerowej. Organizuje pracę podczas montażu sieci i jej naprawy przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nadzoruje procesami projektowania, montażu i naprawy lokalnej sieci komputerowej. Jest przygotowany do prowadzenia działalności usługowej dotyczącej lokalnej sieci komputerowej.
EE.09. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych Technik informatyk projektuje i wykonuje strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią. Buduje dynamiczne witryny wykorzystujące internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów. Tworzy aplikacje, skrypty i aplety wykonywane po stronie klienta oraz serwera. Administruje aplikacjami i witrynami internetowymi. Projektuje i tworzy bazy danych. Doradza klientowi w oprawie graficznej i strukturze budowanej strony. Tworzy i obrabia grafikę, dźwięk i filmy na potrzeby stron internetowych. Zabezpiecza strony internetowe oraz bazy danych. Monitoruje i testuje witryny i aplikacje internetowe. Konfiguruje i naprawia lokalne i internetowe bazy danych. Nadzoruje prace projektowe i wykonawcze dotyczące aplikacji internetowych i baz danych. Prowadzi działalność gospodarczą usługową w zakresie baz danych i aplikacji internetowych.
Perspektywy na przyszłość:
Typowe miejsce pracy dla technika informatyka to:
|