Rekrutacja - po podstawówce
Rekrutacja - Kierunek technik mechanik

Technik Mechanik jest zawodem szerokoprofilowym, który na przestrzeni lat rozwija się i dostosowuje do potrzeb rynku. W chwili obecnej na rynku jest duże zapotrzebowanie na fachowców tej branży.
Absolwenci znajdują zatrudnienie głównie w zakładach produkcyjnych i usługowych branży mechanicznej. Bardzo często są również zatrudniani w zakładach i firmach branży elektrycznej, elektronicznej, spożywczej, lotniczej, górniczo-hutniczej, stoczniowej, budowlanej i transportowej. Mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach, najczęściej na stanowiskach związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń produkcyjnych, montażem maszyn, kontrolą jakości, organizacją i nadzorowaniem produkcji, konserwacją i naprawami maszyn.

Kształcąc się w tym zawodzie poznasz wiele przedmiotów zawodowych zarówno teoretycznych oraz praktycznych:

• organizacja procesów produkcji i montażu;
  • podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń;
  • podstawy sterowania i regulacji;
  • pracownia pneumatyki i hydrauliki;
  • pracownia techniki wytwarzania;
  • procesy produkcji-technologia i wytwarzanie;
  • rysunek techniczny;
  • techniki i metody wytwarzania;
  • techniki wytwarzania;
  • technologia obróbki skrawaniem.

Zależnie od uzyskanych kwalifikacji zawód obejmuje swym zakresem takie zagadnienia jak:

• projektowanie;
  • konstruowanie;
  • wytwarzanie (obróbka ręczna i maszynowa –z zastosowaniem obrabiarek konwencjonalnych i CNC);
  • budowę maszyn i urządzeń;
  • eksploatację;
  • naprawy maszyn, urządzeń i mechanizmów.

W naszej szkole do wyboru są dwie kwalifikacje:

1. MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń.
  • Dokonywanie montażu maszyn i urządzeń;
  • Obsługa i konserwacja maszyn i urządzeń;
  • Instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń.
  1. MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających.
  • Przygotowania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki;
  • Wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z dokumentacja technologiczną;
  • Wykonywania obróbki na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z dokumentacja technologiczną.

Drugą obowiązkową kwalifikacją dla MEC.03 i MEC 05 jest:

• MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.
  • Organizowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń;
  • Nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń.

Operator obrabiarek skrawających. (MEC.05 i MEC.09)
Kierunek kształcący fachowców z zakresu podstaw mechaniki połączonej z elektroniką i automatyką. Absolwent posiada umiejętności z zakresu eksploatacji i użytkowania obrabiarek skrawających oraz programowania obrabiarek CNC. Zna zasady doboru metod obróbkowych oraz narzędzi i obrabiarek koniecznych do ich przeprowadzenia. Posługuje się dokumentacją technologiczną i potrafi opracować taką dokumentację z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego CAD/CAM. Zna ogólne zagadnienia związane z budową, eksploatacją i naprawą maszyn i urządzeń. Taka przygotowany absolwent znajdzie zatrudnienie w wielu branżach przemysłu np. w zakładach zajmujących się obróbką skrawaniem, w utrzymaniu ruchu lub w remontach i na montażu.

Operator obrabiarek skrawających. (MEC.05 i MEC.09)

Absolwent - TECHNIK MECHANIK - na szeroki wybór kariery zawodowej czy naukowej:

• Może podjąć pracę w zakładach o różnych profilach produkcji;
  • Założyć własną działalność gospodarczą  - w szkole nabywa wiedzę z zakresu przedsiębiorczości;
  • Uzyskana wiedza ogólna oraz umiejętności zawodowe pozwolą nie tylko podjąć pracę zawodową, ale również z powodzeniem kontynuować kształcenie na uczelniach wyższych technicznych.

Informator o egzaminie zawodowym - kliknij tutaj