Okręgowa Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości
Data: 28.04.2021 09:01:00 Autor:KM

W tym roku szkolnym z upoważnienia Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie organizatorem okręgowego etapu eliminacji olimpiady na Podbeskidziu jest ponownie nasza szkoła Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej.

W dniu 12 kwietnia została przeprowadzona Okręgowa Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Bloku B "Wynalazczość". Ta część olimpiady była w formie testu zawierającego 50 pytań wielokrotnego wyboru z Prawa Własności Przemysłowej oraz 10 pytań otwartych z historii wynalazków. Starowały w niej cztery szkoły, które reprezentowało 19 uczestników. Pierwsze trzy miejsca kwalifikowały do udziału w etapie ogólnopolskim olimpiady. Z naszej szkoły startowało 6 uczniów:

• Maciej Papież 4TR3,
  • Małysiak Krystian 4TH1,
  • Targosz Marcin 4TR3,
  • Sajdak Tomasz 2TR1g,
  • Pochopień Paweł 2TR1g i Michulec Bartosz 1TF.

Do eliminacji ogólnopolskich zakwalifikował się Maciej Papież zajmując 1 miejsce, aby również zakwalifikować się do dalszych rozgrywek niewiele zabrakło Małysiakowi Krystianowi, który zajął 4 miejsce.

W dniach od 12 do 20 kwietnia obradowała komisja Okręgowej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Bloku A "Innowacje". Ta część olimpiady polega na opracowaniu projektu w jednej z czterech kategorii:

P - pomoc dydaktyczna, E - pomysł ekologiczny, R - pomysł techniczny, U - usprawnienie softwarowo – techniczne.

W tym roku oceniono 13 prac wykonanych przez 23 uczestników z 5 szkół rejonu Podbeskidzia. Z każdej kategorii dwie najlepsze prace zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego olimpiady.

Miło nam poinformować, że 3 prace z naszej szkoły dostały się do szczebla centralnego:

• w kategorii U – usprawnienie softwarowo – techniczne pierwsze miejsce zajął "5-osiowy manipulator przegubowy - Loton" autorami pracy są Nikodem Kowalski 3TR1, Artur Pezda 3TR1, Mikołaj Poloczek 4TI1,
  • w kategorii E – pomysł ekologiczny pierwsze miejsce zajął "Projekt urządzenia segregującego odpady styropianowe, plastikowe, stalowe, metali kolorowych na bazie taśmociągu" autorami pracy są Konrad Krygiel 3TR1 oraz Iga Drobina z klasy 3 ZSZ Tow. Salezjańskiego w Oświęcimiu,
  • w kategorii R – Pomysł techniczny drugie miejsce zajął projekt "Górska turystyka rowerowa - aspekty prawne oraz projekt wentylatora rowerowej tarczy hamulcowej" autorami pracy są Wojciech Kłoda 2TFp, Michał Kunc 1TR2

Niewiele punktów zabrakło czwartej pracy w kategorii R do kwalifikacji "Ładowarka turystyczna oparta na ogniwach Peltiera" wykonanej przez Krzysztofa Mendrocha z klasy 3TR2 jest to ciekawy i innowacyjny projekt.

Ogrom pracy w przygotowania i ocenę projektów włożyła komisja:

Przewodnicząca Komisji Wynalazczości:

• mgr inż. Joanna Kulińska rzecznik patentowy
  • Przewodniczący Komisji Innowacji:
  • dr hab. inż. Tomasz Knefel, prof. ATH

oraz komisja w składzie:

• mgr inż. Aleksandra Podgorska-Bialek przedstawiciel ABB
  • mgr. inż. Jan Kasprzyk prezes firmy Spetech
  • inż. Mirosław Ostrowski przedstawiciel firmy Spetech
  • mgr inż. Ryszard Kajstura dyrektor Polmotors
  • mgr inż. Dariusz Procner przedstawiciel ZS "Silesia"

zespół z BSP:

• mgr inż. Grzegorz  Holerek  wicedyrektor BSP
  • mgr Wanda Łozińska
  • mgr inż. Jolanta Wrzosek
  • mgr inż. Radosław Sadlok

Dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy przyczynili się również pośrednio do tego sukcesu.

Przebieg Okręgowej Olimpiady Innowacji i Wynalazczości koordynowali:

• Przewodniczący: mgr inż. Włodzimierz Dymek
  • Sekretarz: mgr inż. Tomasz Skokan