Duży sukces mechatroników z ZSEEIM
Data: 31.03.2021 12:28:00 Autor:KM

W dniu 26 marca 2021 odbył się finałowy etap 44  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.

Organizatorem olimpiady jest Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie.

Tegoroczne finały rozegrano online.

Duży sukces mechatroników z ZSEEIM

Uczniowie ZSEEiM uzyskali następujące wyniki:

Tomasz Kawiak  z klasy 4TR2 - 4 miejsce w grupie mechatroniki (tytuł laureata olimpiady)

Hubert Zaśko  z klasy 4TR2 - 7 miejsce w grupie mechatroniki (tytuł finalisty olimpiady)

Radosław Mrózek z klasy 3TR2 - 5 miejsce w grupie automatyki (tytuł laureata olimpiady)

Robert Jura z klasy 4TR2 - 10 miejsce w grupie automatyki (tytuł finalisty olimpiady)

Opiekun olimpiady oraz osoba odpowiedzialna za przygotowanie uczniów w grupie mechatroniki i automatyki  to

mgr inż. Tomasz Olszewski

Laureaci oraz finaliści otrzymali następujące nagrody:

- zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu zawodowego

- wstęp wolny na dowolną wyższą uczelnię techniczną w kraju ( np. AGH)

- szansa na dalsze korzyści finansowe (miasto i województwo dba o laureatów olimpiad ogólnopolskich)

Droga do sukcesu nie była łatwa - rozpoczęła się we wrześniu :

1. Pierwszym etapem dla uczniów było przebrnięcie przez zaciekłe eliminacje szkolne. Reprezentantów szkoły wyłoniono po długich przygotowaniach  w wewnętrznych rozgrywkach w październiku 2020. Zgodnie z regulaminem olimpiady szkołę może reprezentować maksymalnie 2 uczniów w danym zawodzie.  W bieżącym roku powstała jednak nowa grupa automatyki – wystawiliśmy więc dwóch dodatkowych mechatroników.

2. Szczęśliwa czwórka  rozpoczęła trudne przygotowania do olimpiady pod okiem swojego opiekuna.

3. Etap pisemny odbył się 12 marca 2021 w formie zdalnej pod czujnym okiem pracowników AGH ( obserwacja za pomocą kilku kamer ). Każda szkoła techniczna w Polsce wystawiła 2 najlepszych zawodników w każdej z grup. Po tym etapie do dalszych rozgrywek awansuje tylko 12 zawodników. Po teście cała czwórka  naszych mechatroników awansowała do finału.

4. 26 marca 2021 odbył się zdalnie  finałowy etap zmagań. Finał przypomina ustną maturę (uczeń losuje 3 pytania, przygotowuje się i odpowiada przed komisją – podczas odpowiedzi obserwowany jest za pomocą dwóch kamer). Jest to najbardziej stresujący moment olimpiady ( czy poradzę sobie z występem publicznym, czy trafię na odpowiednie pytania, a w tym roku dodatkowo - czy nie zerwie połączenia online )

Po etapie finałowym wszystko stało się jasne.

Uwaga uczniowie

Od września startują kolejne eliminacje do 45 edycji olimpiady. Możecie startować  grupach Elektrotechniki, Elektroniki, Mechatroniki, Automatyki i Informatyki.

Opiekunowie poszczególnych grup to :

mgr inż. Radosław Surówka – grupa elektrotechniki

mgr inż. Tomasz Olszewski – grupa automatyki i mechatroniki