Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej im. Jędrzeja Śniadeckiego
Czarny Staw pod Rysami (Tatry Wysokie) - wycieczka górska - 17 marca 2024 r. z udziałem Szkolnego Koła PTT „Górski Azymut”
Data: 21.03.2024 07:38:00 Autor:KM

 


 

W dniu 17 marca 2024 roku odbyła się kolejna już w tym sezonie wycieczka Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej w Tatry Wysokie. Nasze Szkolne Koło PTT „Górski Azymut” przy ZSEEiM miało przyjemność uczestniczenia w tej wyprawie, za co bardzo dziękujemy Prezesowi Oddziału. Już około godziny 5:45 nasza grupa wyruszyła z dworca PKS w Bielsku-Białej w kierunku Zakopanego. Droga nie dłużyła się specjalnie, gdyż cała ekipa zajęta była wspólnymi rozmowami na temat wyprawy i nie tylko. Tuż po dotarciu do Palenicy Białczańskiej oraz omówieniu trasy przez przewodnika ruszyliśmy w kierunku Morskiego Oka. Początkowo bardzo odstraszała nas pogoda, gdyż rano padał lekki deszcz, a niebo przesłonięte było chmurami. Choć takowe okoliczności mogłyby wydawać się bardzo nieciekawe to zachmurzenie w połączeniu z mgłą dawało niezwykle ciekawe wrażenia wizualne, zasłaniając pobliskie szczyty, czy rzucając nieregularne cienie. Na szczęście taki stan nie utrzymał się zbyt długo i już po niecałej godzinie niebo zaczęło stawać się coraz bardziej niebieskie, odsłaniając piękno Tatr Wysokich. Morskie Oko skute lodem zrobiło na nas piorunujące wrażenie… poczuliśmy zimowy klimat Tatr…. Rozsądek mógłby nakazywać obejście stawu, wszak nieraz słyszy się o nierozważnych „turystach”, którzy wchodząc na zamarzniętą taflę jeziora, narażają się na śmiertelne niebezpieczeństwo utonięcia. Jednak nie tym razem, gdyż tafla lodu o grubości 50 cm w zupełności nadałaby się do lądowania helikoptera, a co dopiero przemarszu grupki kilkunastu turystów. Mieliśmy więc wyjątkową przyjemność przejścia po zamarzniętym jeziorze. Kolejnym etapem było już wejście na niezwykle strome wzniesienie, na którym położony jest Czarny Staw pod Rysami. Było to dość skomplikowane, gdyż podejście to jest niemal pionowe. Wyczerpująca wędrówka dała bardzo niespodziewany, przynajmniej dla osoby, która nigdy wcześniej nie była w tym miejscu, efekt w postaci doskonałej panoramy otaczających nas szczytów. Z brzegu zamarzniętego Czarnego Stawu obserwować można było zmagania ludzi, próbujących swoich sił we wspinaczce na najwyższy szczyt w Polsce – Rysy. Po skonsumowaniu niewielkiego posiłku oraz zrobieniu kilkunastu zdjęć, jak i nacieszeniu się tym wspaniałym widokiem rozpoczęliśmy zejście z powrotem do schroniska nad Morskim Okiem, co okazało się nawet bardziej skomplikowaną operacją, niż samo wejście. Po tych niezwykłych emocjach czekało nas już proste przejście w drugą stronę przez jezioro oraz odpoczynek w schronisku. Tam posililiśmy się, a następnie rozpoczęliśmy marsz w stronę parkingu. Szczególne słowa podziękowań kierujemy w stronę naszego Przewodnika Grzegorza Luranca za opiekę, przekazaną wiedzę i poczucie humoru.

 

 

Jakub Gawęda, SK PTT

„Górski Azumut” w ZSEEiM

 


Powrót
Owiedzin : 3 756 246
Gości online : 21
Zapytań : 6
Czas zapytań : 0.006s
Czas generowania 0.012s
Projekt i wykonanie portalu : Krzysztof Michniowski Zgłoś błąd
W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku, ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych lub RODO) informujemy:
1. Administratorem Pani/Pana danych jest Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych z siedzibą w Bielsku-Białej ul. Słowackiego 24.
2. Dane przetwarzane są przez nas:
A) w celu świadczenia statutowej działalności tj. sprawując funkcję edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą, kompensacyjną i kulturotwórczą, tworząc warunki do wielostronnego: intelektualnego, estetycznego i zawodowego rozwoju uczniów na podstawie:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r Prawo oświatowe (Dz.U z 2017 r. poz. 59 ze zmianami),
- ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U z 2017 r., poz. 2198 ze zmianami).
B) rekrutacji pracowników oraz realizacji obowiązków pracodawcy na podstawie: - ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela (Dz.U z 2018 r. poz. 967 ze zmianami)
- ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zmianami)
3. Dane nie podlegają profilowaniu.
4. Dane nie będą przekazywane do państw trzecich/organizacji międzynarodowej.
5. Dane będą przetwarzane do czasu spełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia (prawo to można realizować w zakresie danych zbieranych na podstawie zgody), ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
6. W celu realizacji swoich praw należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych: tel. 33 812 35 43.
PRZEJDŹ DO SERWISU