Zimowy Zlot Młodzieży „Mikołajki 2017”
Data: 07.12.2017 14:43:00 Autor:KM

W sobotę młodzież naszego Zespołu uczestniczyła w Zimowym Zlocie Młodzieży „Mikołajki 2017” odbywającego się przy Chacie na Groniu w Mesznej. Wraz z Zespołem Szkół Technicznych i Handlowych byliśmy jedynymi uczestnikami ze szkół średnich. Obie szkoły zaplanowały wspólną trasę czerwonym szlakiem z Błoni przez Bystrą, a potem szlakiem czarnym do Chaty na Groniu. Na miejscu dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna uczestniczyły w konkursie ”Choinka dla zwierząt”, polegającym na przystrojeniu młodych świerków warzywami.

Nasza Szkoła otrzymała dyplom uczestnictwa oraz książkę „Sztuka minimalizmu w podróży”, grę karcianą „UNO” i apteczkę turystyczną.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy „Fałatówce”, muzeum Juliana Fałata, polskiego malarza, jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciela realizmu i impresjonistycznego pejzażu. Na miejscu pani kustosz oprowadziła nas po muzeum, opowiadając całą barwną historię artysty, a zarazem ogromnego polskiego patrioty. Pamiętać należy, że w 1902 r. Julian Fałat po rezygnacji ze stanowiska rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ze względów zdrowotnych przeniósł się do Bystrej, gdzie kupił dom i go rozbudował do obecnego wyglądu „Fałatówki”. W Bystrej doczekał swoich ostatnich dni życia.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tegoż muzeum jednego z najwybitniejszych polskich malarzy!!!

W galerii m.in.: dyplom uczestnictwa oraz nagrody ze zlotu, świadectwo szkolne i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Juliana Fałata.