Książki "niechciane" - książki "groźne" w Polsce Ludowej.
W dniach 06-07.04.2009r w naszej bibliotece odbyła się wystawa KSIĄŻKI "NIECHCIANE" - KSIĄŻKI "GROŹNE" W POLSCE LUDOWEJ.
Materiały do pobrania w pliku:

Cel wystawy:
  • Zapoznanie i omówienie zjawiska cenzury druku w Polsce po II wojnie światowej
  • Przedstawienie działalności bibliotek ocalałych po II wojnie światowej _ próba odnowienia księgozbioru
  • Zapoznanie z pierwszymi, administracyjnymi wskazaniami dla bibliotecznej polityki gromadzenia zbiorów
  • Zapoznanie z wykazem książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu z dn. 1.X 1951
  • Uświadomienie negatywnych skutków, wycofania i niszczenia książek w PRL (dostępność książki dla czytelnika obecnie a w czasach PRL)
  • Zapoznanie z działalnością Solidarności na Podbeskidziu (drugi obieg)

Digitalizacja zbiorów
W dniach 27-28.09.2007r w naszej bibliotece odbyła się wystawa DYGITALIZACJA ZBIORÓW.
Wystawa została wypożyczona ze zbiorów specjalnych Książnicy Beskidzkiej.
Wystawę cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Jej celem było:
  • informacja o zastosowaniu różnych metod archiwizacji
  • budzenie wrażliwości estetycznej uczniów
  • promocja biblioteki
Uczniowie mieli możliwość prześledzenia jak przebiegał proces archiwizacji zbiorów, zobaczyli jak wygląda np. mikrofilm. Dodatkową atrakcją był oryginalny stary adapter z płytą analogową w kształcie pocztów oraz maszyna do pisania.

Wystawa EX LIBRISÓW
W dniach 14-16 kwietnia 2007 w naszej bibliotece odbywała się wystawka EXLIBRISÓW.
Wystawa została wypożyczona ze zbiorów Książnicy Beskidzkiej.
Wystawę cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Exslibris (według M.J.Wociechowskiego"Ekslibris godło biblifila") jest najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jej właściciela. Istota exlibrisu związana jest, więc z umiłowaniem książki, z poziomem kulturalnym człowieka i podkreśla więź istniejącą między książką a jej właścicielem, którego imię i nazwisko widnieją na znaku graficznym.

Pierwsze znane polskie ekslibrisy pochodzą sprzed ponad 485 lat, z roku 1516 i 1517, a należały od arcybiskupa polskiego Macieja Drzewickiego z Drzewicy.
Exlibris dziś to zazwyczaj wykonana na zamówienie niewielka rozmiarami grafika z dedykacją, która niekiedy nie jest związana organicznie z książką, istnieje niezależnie i spełnia inne niż zakładana funkcje. Przez lata głównym rysunkiem na exlibrisie był herb właściciela.