Szkoła - Koło Miłośników Teatru - Recenzje - Kwiecień - "Historie miłosne"

Kwiecień - "Historie miłosne"

(PODWÓJNA recenzja)

„Historie miłosne” to spektakl niezwykły.

Na Małej Scenie Teatru Polskiego można zobaczyć świetną inicjatywę artystyczną w wykonaniu pani Sabiny Głuch. Młoda aktorka, reprezentująca Formację Artystów Niezależnych FAN, wcieliła się w 16 kobiecych ról, by śpiewać o miłości. Autorem tekstów jest Zdzisław Woźniak, muzykę skomponował Tomasz Zieliński. Akcja przedstawienia jest bardzo dynamiczna. Aktorka kreuje postaci różnych kobiet: szczęśliwych, zdradzonych, porzuconych, stęsknionych, czyli prawdziwych. Na umownej scenie wciela się Sabina Głuch min. w role: Ewy, Izoldy, Dulcynei, Julii, Jagny, a nawet Czerwonego Kapturka. Do każdej roli zmienia ubiór, a czasami nawet uczesanie, mistrzowsko wykorzystuje rekwizyty, np. nożyczki, szale, szablę. Widz nie nudzi się, ponieważ każda sekwencja przedstawienia jest ściśle ze sobą powiązana poprzez filmowe „dokrętki”, autorstwa Krzysztofa Tusiewicza. Na uwagę zasługuje również bardzo skromna dekoracja, która czasami słuzy jako tło dla grającego cienia aktorki. Można odnieść wrażenie, że przebywa się w teatrze japońskim.

„Historie miłosne” to uczta dla zmysłów.

opracowanie: Ewa Malcher

Historie miłosne – spektakl składa się z 16 historii zakochanych kobiet . Każda historia przenosi nas w inne miejsce i czas, czasami opowiadają losy postaci historycznych, a czasem wymyślonych, np: o Czerwonym Kapturku.

Niektóre sceny przedstawiają szczęśliwą, a niektóre zawiedzioną miłość dwojga osób. Aktorka , Sabina Głuch śpiewa każdą historię i odgrywa ją bardzo dobrze, dzięki temu że posiada bardzo  ładny głos . Znaczącą  rolę w tym spektaklu odgrywa rzutnik i projektor wyświetlający  filmy Krzysztofa Tusiewicza, z którymi główna bohaterka prowadzi dialog . Dzięki temu  film, śpiew i ruchy aktorki tworzą jedną , bardzo spójną całość .Tekst piosenek został napisany przez satyryka  Zdzisława Woźniaka, a muzykę skomponował  Tomasz Zieliński. Historie zaśpiewane przez Panią Sabinę bardzo dobrze oddają uczucia; niektóre są zabawne jak ta o Czerwonym Kapturku, ale są też historie smutne, na przykład opowiadająca o historii kobiety , która spóźnia się na spotkanie z kochankiem , a on odchodzi. Dlatego też bardzo łatwo odczytać nastrój bohaterki , wiadomo kiedy jest ona smutna, radosna czy też rozgniewana. Aktorka w jednej piosence prowadzi dialog  z  męską częścią publiczności,  przez rozdawanie im  papierowych koron.Spektakl , którego producentem jest Formacja Artystów Niezależnych FAN, bardzo mi się spodobał. Chociaż na początku bardzo sceptycznie podchodziłem do tego przedstawienia, to w trakcie występu ujęły mnie filmy, piosenki oraz choreografia tworzące bardzo spójną całość.

Ten spektakl jest godny polecenia wszystkim osobom młodszym, jak i starszym ponieważ jedni mogą słuchać bardzo dobrych tekstów, a inni mogą bawić się w zgadywanie, co to za historia jest w danym momencie odgrywana przez aktorkę. Dlatego gorąco zachęcam do wybrania się na to przedstawienie do Teatru Polskiego.

opracowanie: Maciej Kręcichwost

foto: Sebastian Wolan

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 roku, ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych lub RODO) informujemy:
1. Administratorem Pani/Pana danych jest Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych z siedzibą w Bielsku-Białej ul. Słowackiego 24.
2. Dane przetwarzane są przez nas:
A) w celu świadczenia statutowej działalności tj. sprawując funkcję edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą, kompensacyjną i kulturotwórczą, tworząc warunki do wielostronnego: intelektualnego, estetycznego i zawodowego rozwoju uczniów na podstawie:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r Prawo oświatowe (Dz.U z 2017 r. poz. 59 ze zmianami),
- ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U z 2017 r., poz. 2198 ze zmianami).
B) rekrutacji pracowników oraz realizacji obowiązków pracodawcy na podstawie: - ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela (Dz.U z 2018 r. poz. 967 ze zmianami)
- ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zmianami)
3. Dane nie podlegają profilowaniu.
4. Dane nie będą przekazywane do państw trzecich/organizacji międzynarodowej.
5. Dane będą przetwarzane do czasu spełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia (prawo to można realizować w zakresie danych zbieranych na podstawie zgody), ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
6. W celu realizacji swoich praw należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych: tel. 33 812 35 43.