Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej im. Jędrzeja Śniadeckiego
Uczniowie "Mechanika" odebrali sygnał radiowy ze Stacji Kosmicznej!
Data: 23.04.2018 12:32:00 Autor:KM

Odbiór zaczęliśmy o godzinie 14:10:37 i z odległości 1600 km nasłuchiwaliśmy przez ponad 4 minuty rozmowy. Astronauta odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów szkoły w ramach programu ARISS - Amature radio on the International Space Station. Większość z nich dotyczyła podróży na Marsa oraz innych misji kosmicznych - głownie na ISS - mówi Bartek Źrebiec, uczeń Mechanika. 

Z uwagi na miejsce odbioru sygnału, uczniowie słyszeli tylko odpowiedzi astronauty. Pytania mieli spisane na kartce, dzięki czemu wiedzieli, na które z nich będzie podana odpowiedź. Przerwa w odbiorze astronauty to właśnie czas, kiedy uczniowie King’s High School zadawali pytania za pośrednictwem radia. 

Do odbioru posłużyło nam radio baofeng UV-5R oraz kierunkowa antena home-made yagi 3el. wykonana z kawałków taśmy mierniczej. Cały odbiór wykonywaliśmy na częstotliwości 145,800Mhz - dodaje uczeń ZSEEiM.

We wtorek 24 kwietnia w ramach dni otwartych ZSEEiM około godziny 13.00 uczniowie ponowią próbę odbioru stacji kosmicznej - tym razem astronauci na ISS będą rozmawiać z rosyjską szkołą TBD. Oprócz tego przez cały dzień otwarty młodzież będzie także prezentować możliwości radia w sali od fizyki nr 223.

 


Powrót
Owiedzin : 1 837 439
Gości online : 30
Zapytań : 6
Czas zapytań : 0.005s
Czas generowania 0.018s
Projekt i wykonanie portalu : Krzysztof Michniowski Zgłoś błąd