Poruszająca listopadowa lekcja historii
Data: 14.12.2017 08:34:00 Autor:KM

Dnia 24listopada klasa III TR2 udała się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz. “Pamiętajcie tylko, że byłem niewinny i że tak jak wy, dzisiejsi śmiertelni też miałem twarz naznaczoną gniewem, litością i radością, po prostu zwykłą, ludzką twarz!” - słowa Benjamina Fondane’a, zamordowanego w Auschwitz-Birkenau w 1944r, zamieszczone na jednej z tablic pamiątkowych, w pełni wyrażają charakter byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Skupieni na słowach przewodnika, wstrząśnięci ekspozycją – widokiem przedmiotów codziennego użytku, odebranych ludziom, którzy myśleli, że są tylko przesiedleni, włosów obciętych ofiarom komór gazowych, przemierzając kolejne bloki po wytartych schodach, mijając wiszące portrety zmarłych w obozie, uczniowie w pełni poczuli charakter miejsca, w którym życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.