Dwudniowa wycieczka turystyczna organizowana przez Koło SKKT-PTTK "MECHANIK"
Data: 03.12.2018 14:08:00 Autor:KM

Z okazji świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę w dniach 16-17 listopada 2018 r. odbyła się dwudniowa wycieczka turystyczna organizowana przez Koło SKKT-PTTK "MECHANIK" wraz z innymi szkołami z Bielska-Białej, a mianowicie Zespołem Szkół Technicznych i Handlowych oraz Liceum Ogólnokształcącym im. A. Asnyka.

Trasa wiodła czerwonym szlakiem spod kolei linowej do schroniska na Szyndzielni (szczyt 1028 m n.p.m.), gdzie odbyła się przerwa regeneracyjna.

Stamtąd młodzież przeszła żółtym szlakiem na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m), gdzie przy pięknej, choć mroźnej pogodzie odśpiewała czterozwrotkowy hymn Polski.

Dalej szlakiem żółtym przeszliśmy przez kolejne szczyty: Trzy Kopce (1081 m n.p.m.), Stołów (1035 m n.p.m.) i Błatnia (917 m n.p.m.). Na każdym ze szczytów umieszczona była flaga Polski.

Poniżej szczytu znajduje się Ranczo pod Błatnią, w którym mieliśmy zarezerwowane noclegi. W ramach kolacji odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbas i z gorącą herbatą. Po ognisku odbyła się 30-to minutowa prelekcja z prezentacją na rzutniku multimedialnym na temat 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przeprowadzona przez nauczyciela historii z ZSTiH Rafała Hojczyka.

W nocy było piękne, bezchmurne niebo i można było dojrzeć nawet najodleglejsze gwiazdy zwykle niewidoczne z terenów zamieszkałych.

W kolejnym dniu po śniadaniu młodzież zeszła niebieskim szlakiem z Błatniej przez Przykrą (824 m n.p.m.) do doliny Wapienicy, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny Wielka Łąka zaopatrujący w wodę okoliczne miejscowości. W drodze z mgły wyłaniały się nam piękne krajobrazy Beskidu Śląskiego.